Intervju s fra Stipicom Grgatom prigodom dodjele županijske nagrade

Prigodom dodjele nagrade Splitsko-dalmatinske županije Mješovitom zboru mladih i komornom orkestru Gospe od zdravlja intervju s fra Stipicom Grgatom vodio je fra Ante Branko Periša.

 


Fra Stipica, što Vama i s. Zorislavi znače ove nagrade, a što Mješovitom zboru mladih?

Ukratko, svima nam znače puno, nevjerojatno puno. Ovo je zapravo ogromno i rijetko priznanje, ali i potvrda da je naš dugogodišnji i zajednički rad, uzet u cjelini, uistinu nešto vrijedio. Dobiti istovremeno ovakve dvije prestižne nagrade zvuči nevjerojatno. Stoga smo duboko zahvalni našoj Županiji i Gradu što su prepoznali ulogu i trud ovih mladih ljudi koji su kroz dvadeset godina kontinuiranog rada u zboru i orkestru župe Gospe od Zdravlja utkali dio svoga života i to ne samo za svoju osobnu izgradnju već i za dobrobit šire društvene zajednice kao takve.


 

Kako je došlo do formiranja zbora i orkestra?

To je pak priča za sebe. Ukratko s. Zorislava i ja smo uvidjeli nedostatak takvoga zbora u našoj župi Gospe od Zdravlja. Da bismo okupili mlade za takvo druženje obadvoje smo prihvatili vjeronauk u školi „Dobri“. Da bismo ostvarili taj plan morao sam odbiti poziv da preuzmem profesuru na našoj gimnaziji u Sinju i na biskupijskoj gimnaziji u Splitu. Ja sam, dakle preuzeo starije razrede u školi „Dobri“, a s. Zorislava niže. U tako izravnom kontaktu s djecom i mladima možete nešto ostvariti. I tako je 1994. osnovan Mješoviti zbor mladih.

Paralelno smo okupili i komorni i orkestar. Sjećam se jedne večeri nakon proba u HNK. Jednostavno sam upao u „aranžirku“ (dvorana za probe zbora i orkestra HNK-Slit) i iznio svoje mišljenje o potrebi jednog komornog sastava. Nije trebalo dugo čekati i već se odazvala grupa profesionalnih svirača. K njima su se onda se pridružili nekoliko studenata s Umjetničke akademije u Splitu i učenika srednje glazbene škole „Josip Hatze“ u Splitu. Kao i obično neki su članovi orkestra zbog raznoraznih razloga odstupili, no dobar dio njih je ostao u orkestru sve do danas. Nakon ovih nagrada i priznanja veoma su ponosni na prevaljeni i dugi put.


 

Kako ste uspjeli motivirati sve te članove za zbor i orkestar?

Motivacija mladih za bilo koju ponudu u domeni opće kulturoloških ili kulturnih datosti bila je ostala kamen spoticanja ili zid kojega je užasno teško preskočiti, a da se na njemu ne spotaknete. Kako motivirati? Osnovno je pitanje. Sam rad na onome zbog čega ste ih okupili nije dostatna motivacija. Ako se vaš posao svede samo na probe i nedjeljno sudjelovanje u sv. misi, kad-tad će se zasititi i izgubit ćete ih. Mladi čovjek po prirodi traži više. Morate im omogućiti druženje, koncerte, izlete, duhovne obnove i čitav niz popratnih aktivnosti.

Ja ovdje moram zahvaliti našim fratrima u domovini i inozemstvu na razumiojevanju koje su nam pokazali. Na puno smo mjesta gostovali. München, Stuttgart, više puta kod fra Marinka Vukmana u Sindelfingenu i nedavno u Kelkheimu, Grazu (Austrija). Osobito je ostao mladima u sjećanju nastup kod sv. Oca Pape u Rimu, pa nedavni i nezaboravni nastup u Gospe Lurdske u Zagrebu itd.

 

Može li se ovaj potencijal pa i nivo muziciranja zadržati i kako uspijevate zadržati pogotovo mlade koji su ionako izloženi mnogim izazovima?

I potencijal i nivo muziciranja je nevjerojatno teško održati, a da se jednom ne dogodi postepeni pad i tegoba krize. I to je prirodno. Odliv, odlazak na daljnje školovanje, udaja, ženidba, zamor itd. remete harmoniju kontinuiranosti. Nije rijedak slučaj da se gotovo svako malo vremena vraćamo opet na početak. Nijemci za takav posao imaju zgodan izraz: kamena oranica (steinige Acker).

No, jedno je nepobitno, a to je da s članovima zbora i orkestra morate biti neprestano u vezi. Čim ga nema nekoliko puta na probama ili na nastupu, odmah se morate zanimati za njega i zvati ga, pitati, posjećivati i slično. U vođenju takvih grupa, ako želite zadržati nivo ne možete imati slobodnog vremena. Kad pogledam unatrag, može se reći da s. Zorislava i ja nismo imali ni jedne slobodne subote, (subotom su naime glavne probe dječjeg zbora i Mješovitog zbora mladih), pa čak ni slobodnog dana kroz proteklih dvadeset godina.

 

Danas se mnogo naglašava termin „biti u svojoj župi“. Da li su svi članovi vašega ansambla članovi župe Gospe od Zdravlja?

Naravno da nisu. Zapravo najmanji broj ih je iz naše župe. Split je govoreći u evropskim okvirima mala sredina. Evo, ovdje u središtu grada imamo npr. sedam župnih zajednica, a sve su jedna od druge udaljene niti 500 metara. U Splitu vam ljudi idu u onu crkvu gdje im se naprosto sviđa. Mi imamo članove zborova ne samo iz Splitskih gradskih sredina nego primjerice iz Žrnovnice, Stobreča, Solina Kaštela. Jedna djevojka dolazi čak iz Trogira.

 

Što je u Vašem radu primarno: umjetnost kao takva ili još nešto drugo?

Umjetnost nije primarna. Primarno je stvoriti pedagošku platformu na kojoj ćete onda graditi sve ono što je mladima važno. Naravno kod nas je na prvom mjestu vjerski faktor. Tu nam puno pomaže organizacija oko duhovnih obnova koje opet morate upriličiti mladima. Mi svake godine oblikujemo duhovnu obnovu u prirodi, u Kozjaku npr., a sastoji se od sv. mise, put križa, krunica, zajedničko grilanje, sportska rekreacija itd. Prema tome novim članovima koji prođu audiciju i žele pjevati u zboru dademo pola godine probnog vremena. Ali mu najprije izložimo smisao i svrhu našega pjevanja. Naglasak je na nedjeljnoj misi. Tko to nije kadar ispunjati, ne može biti član ovoga zbora.

Hvala Vam na razgovoru.


 

Najave

DUHOVNE VJEŽBE - 2019.

************

Život u Bratstvu OFS-a, mjesečna tema za travanj 2020.

************

Odgođeni su susreti trajne formacije (regionalni susreti)

************

Dan otvorenih vrata Klerikata

************

Adresa e-pošte:

provincijalat.franjevaca@gmail.com


Pretraži sadržaj

Aktualno

KAPITUL UNDER TEN


FRANJEVAČKI BOGOSLOVI

INTERNET STRANICA


FACEBOOK STRANICA

**********************

Fra Stipica Grgat:

Otpjevni psalmi

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Muka po Ivanu (provincijski napjev /zapisao fra Stipica Grgat)

Muka po Ivanu (provincijski napjev /Služba Božja - fra Mile Čirko)

Muka po Marku (provincijski napjev /Služba Božja - fra Mile Čirko)

Muka po Mateju (provincijski napjev /Služba Božja - fra Mile Čirko)

Muka po Luki (provincijski napjev /Služba Božja - fra Mile Čirko)

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Promo film o Provinciji

Posjetitelji

DanasDanas1175
Ovaj mjesecOvaj mjesec17944
UkupnoUkupno7632822

Administrator

ivan.udovicic@gmail.com

Online

Trenutno aktivnih Gostiju: 135